Žuželke (Insecta) so najbolj pestra, številčna in razširjena skupina živali; poznanih je čez vrst prevladujejo kopenske vrste

Size: px
Start display at page:

Download "Žuželke (Insecta) so najbolj pestra, številčna in razširjena skupina živali; poznanih je čez vrst prevladujejo kopenske vrste"

Transcription

1 Žuželke (Insecta) med vsemi živalmi so najbolj pestra, številčna in razširjena skupina živali; poznanih je čez vrst (70% vseh vrst živih bitij), verjetno pa živi čez milijon različnih vrst (nekateri entomologi - strokovnjaki za žuželke, govorijo celo o 30 milijonih vrst, ki živijo v tropskih gozdovih); prevladujejo kopenske vrste, nekaj je tudi sladkovodnih, le nekaj vrst živi v pasu bibavice (ozek pas obale morja, kjer sta plima in oseka najbolj vidni); so edini nevretenčarji, ki so sposobni aktivnega letenja (to je uspelo le še vretenčarjem);

2 njihovo telo je izjemno dobro prilagojeno na življenje na kopnem in v ekstremnih okoljih; sestavljeno je iz glave, oprsja in zadka, nekateri členi trupa so se med seboj zlili. Na oprsju imajo 3 pare členjenih nog in 2 para kril, ki sta lahko tudi zakrnela. Primitivne žuželke kril še nimajo razvitih; čeljusti nekaterih žuželk so velike (rogač), močne (sršen), lahko so preobražene v sesalo (metulji, komarji), kljunec (stenice), lizalo (muhe) ali pa popolnoma manjkajo (enodnevnice); za žuželke je značilna popolna preobrazba, za nekatere skupine žuželk pa nepopolna preobrazba. žuželke delimo v dve večji skupini in sicer brezkrile pražuželke (Apterygota) in na leteče žuželke (Pterygota).

3 Žuželke Vir: rogač, metulj, stenica, muha; pridobljeno ;

4 Glavne skupine žuželk 1. Pražuželke (Apterygota) 2. Kačji pastirji (Odonata) 3. Ravnokrilci (Orthoptera) 4. Ščurki (Blattaria) in bogomolke (Mantoidea) 5. Termiti (Isoptera) 6. Kljunate žuželke (Hemiptera) 7. Hrošči (Coleoptera) 8. Kožekrilci (Hymenoptera) 9. Metulji (Lepidoptera) 10. Dvokrilci (Diptera)

5 Krilate žuželke-skupne značilnosti telo je podolgovato, disimetrično in deljeno v glavo, oprsje in zadek; na glavi je poleg enega para tipalnic še par sestavljenih oči, imenovanih pikčaste oči (oceli); lahko zaznavajo tudi ultravijolično svetlobo, celotno sliko pa sestavljajo manjše sličice; oprsje je pogosto močno in ščitasto, sestavljeno iz treh členov; vsak člen nosi en par členjenih nog; na zadnjih dveh členih oprsja so s hrbtne strani je pri večini žuželk nameščena kožnata krila, ki lahko tudi zakrnijo (npr. pri ušeh in bolhah).

6 Krilate žuželke-skupne značilnosti zadek je pri večini vrst zgrajen iz 11 osnovnih členov; nekateri redovi žuželk (npr. vrbnice in enodnevnice) imajo na zadku izrastke, ki jih imenujemo cerki; čutila so zelo razvita, najbolj mehanski receptorji (razne dlačice in jamice z dlačicami v nogah in na zadku); mnoge žuželke se oglašajo s pomočjo drgnjenja organov (kril in nog), kar imenujemo stridulacija (škržati, črički); samci in samice se lahko razlikujejo (kresnice, metulji) ali pa so si zelo podobni; spolni organi so kompleksni, dobro razviti;

7 Pražuželke (Apterygota) Predstavnik skakačev Srebrna ribica (Lepisma saccharina), Vir: pražuželke; pridobljeno ;

8 Pražuželke-skupne lastnosti so najprimitivnejša skupina žuželk; prvotno nimajo razvitih kril; so nekaj mm velike, v glavnem talne živali, ki se hranijo z drobirjem ali plenijo manjše žuželke:

9 Delitev pražuželk - na red - dvorepke (Diplura); imajo dolge tipalnice, nimajo pa oči, na zadku je en par cerkov, ki sta lahko preoblikovana v klešče, s katerimi lovijo manjši plen; - proturi (Protura), nimajo oči in tipalnic, prednje noge so podaljšane in nadomeščajo tipalnice; - skakači (Collembola); ustni organi so vpotegnjeni v glavo, imajo sposobnost skakanja; - ščetinorepki (Thysanura), ki imajo ustne organe zunaj glave; v to skupino sodi splošno znana srebrna ribica (Lepisma saccharina).

10 Kačji pastirji (Odonata) Vir: kačji pastirji; pridobljeno ;

11 Kačji pastirji skupne lastnosti med žuželkami so najhitrejši in najspretnejši letalci; so plenilci, z dobro razvitimi čeljustmi in velikimi sestavljenimi očmi na glavi; zadek je dolg in vitek ( modro, zeleno ali rdeče obarvan); imajo nepopolno preobrazbo, ličinke, ki živijo v sladkih vodah, se prehranjujejo z vodnimi živalmi; iz časa karbona so znani orjaški kačji pastirji (Meganeura), ki so imeli razpon kril tudi do 75 cm; do danes so se kačji pastirji zelo malo spremenili, preživele pa le manjše vrste.

12 Razdelitev kačjih pastirjev Glede na strukturo kril jih delimo v dve skupini: 1. enakokrili (Zygoptera) in 2. raznokrili kačji pastirji (Anisoptera) enakokrili kačji pastirji so počasni letalci, prednja in zadnja krila imajo enako ožiljena, lahko jih zložijo skupaj čez telo; zelo pogosta predstavnika pri nas sta modri bleščavec (Calopteryx virgo) in obvodna zverca (Lestes sponsa); raznokrili kačji pastirji imajo različno ožiljena krila, ki jih ne morejo zložiti, zato so zravnana; znani rodovi so spremljevalec (Anax), studenčar (Cordulegaster), porečnik (Gomphus) in ploščec (Libellula);

13 Ravnokrilci (Orthoptera) Samica poljskega murna Kobilica meri od 15 do 25 mm Bramor meri od 35 do 50 mm meri od 20 do 26 mm Vir: ravnokrilci; pridobljeno ;

14 Ravnokrilci skupne lastnosti v to skupino uvrščamo: kobilice (Tettigonioidea), saranče (Caelifera) in murne (Grylloidea), nekoč pa so k tej skupini prištevali tudi posnemalce (Phasmida) in bogomolke (Mantodea); telo je bočno stisnjeno in nekoliko podolgovato; zanje je značilna nepopolna preobrazba.

15 Ravnokrilci lastnosti kobilice imajo krila zložena strehasto ob telo, prvi par kril je bolj kožnat, imajo dolge tipalke. Oči in ustni organi (grizalo) so dobro razviti. Večina vrst je rastlinojedih, nekatere pa so plenilske, oglašajo na podoben način kot murni, le da je zvok podoben cvrčanju; saranče imajo kratke tipalnice. Zanje je značilno, da se lahko v ugodnih razmerah zelo hitro namnožijo in v milijonskih rojih požrejo vso vegetacijo področja kjer se hranijo (v severni Afriki na ta način vplivajo na širjenje puščav) murni so znani po tem, da se z drgnjenjem kril oglašajo (stridulirajo); predstavnik murnov je tudi bramor (Gryllotalpa gryllotalpa), ki ima prednje noge močne in prilagojene za kopanje v zemlji. Danes veljajo bramorji, zaradi prekomerne uporabe pesticidov, za ogroženo vrsto.

16 Saranče (Caelifera) Vir: Saranče (Caelifera); pridobljeno ;

17 Ščurki (Blattaria) in bogomolke (Mantoidea) Vir: ščurki in bogomolke; pridobljeno ;

18 Ščurki - značilnosti so omnivori; imajo dobro razvite čeljusti; telo je sploščeno, na glavi imajo dolge tipalnice in so zelo dobri in urni tekalci, velikost telesa je menda primerljiva s hitrostjo geparda; pri nas živi nekaj gozdnih vrst, po svetu pa sta razširjena kuhinjski ščurek (Blatta orientalis) in ameriški ščurek (Periplaneta americana); problematnični so njihovi iztrebki in slino pogosto prenašajo nalezljive bolezni; samice so večje od samcev. Jajčeca odložijo v poseben rjavkast kokon, iz katerega se razvijejo ličinke; preobrazba je nepopolna.

19 Bogomolke - značilnosti so sorodne ščurkom; pri nas živi navadna bogomolka (Mantis religiosa) in spominja na veliko kobilico. ima značilne dolge prednje lovilne noge, trikotna glava in velike oči dajejo prepoznaven videz tem plenilcem; samice v času parjenja požrejo samce in si tako zagotovijo dovolj belajovin za zarod.

20 Termiti (Isoptera) Termiti so različnega videza Delavci (svetle barve) in vojaki Termitnjaki so lahko, glede na vlogo, ki jo opravljajo. (s temnimi glavami, z močnimi čeljustmi). visoki tudi do nekaj metrov kljub temu pa je še večji del termitnjaka pod površjem Vir: termiti; pridobljeno ;

21 Termiti (Isoptera) - značilnosti imajo izjemno pomembno ekološko vlogo na traviščih Afrike, Avstralije in Južne Amerike; po videzu in socialnemu načinu življenja spominjajo na mravlje, z njimi niso v bližnjem sorodu; kolonijo termitov navadno tvori jajcerodna samica (kraljica), ki ima močno nabrekel zadek in se pari le enkrat v življenju, živi tudi 15 let; v istem termitnjaku živi več generacij;

22 termitnjak je umetna tvorba iz strjene sline in kepic zemlje, ki jo izdelajo termiti delavci in je ogromnih dimenzij; pod vidnim delom je velik sistem razvejanih podzemnih rovov in hodnikov; najbolj znani termiti so kompasni termiti (Amitermes meridionalis) -termitnjake postavljene v smeri sever-jug; so nekrilati, vendar v času spolne zrelosti mladim samicam in samcem zrastejo krila in začnejo rojiti; so glavna hrana mnogim vretenčarjem.

23 Kljunate žuželke (Hemiptera) Vir: kljunaste žuželke; pridobljeno ;

24 Kljunate žuželke (Hemiptera) Med kljunate žuželke sodijo: stenice, škržati, kaparji, slinarice, listne uši.

25 Kljunate žuželke (Hemiptera) - značilnosti Stenice (Heteroptera); prednji par kril močnejši in na bazi odebeljen, zadnji par pa je prozoren; mnoge vrste imajo krila zavarovana s ščitastim oprsjem; večina stenic je obarvanih, mnoge so neokusne ali celo strupene; ustni organi so preobraženi v kljunec.

26 V Sloveniji živijo: jagodna stenica izloča smrdljivo snov s katero se ubrani pred plenilci; nekatere stenice so plenilci, primer je hrbtoplovka (Notonecta glauca), ki živi v vodi obrnjena na glavo in se z nogami dotika vodne gladine ali vodni škorpijon (Nepa rubra), ki ima prednje noge podobne škorpijonovim škarjam, iz zadka pa mu štrli dolga dihalna cevka; vodni drsalci (Gerridae) so lovci na vodni gladini in imajo izjemno občutljive dlačice na nogah; posteljna stenica (Cimex lectularius), ki nima kril, sesa kri vretenčarjev in je prenašalka nekaterih bolezni.

27 Škržati (Cicadidae) živijo predvsem v sredozemskih in tropskih območjih, pa tudi v Severni Ameriki; z drgnjenjem pokrovk (kril) proizvajajo cvrčeče zvoke; imajo nepopolno preobrazbo, ličinke nekaterih vrst lahko v zemlji preživijo, v stanju ličinke, tudi do 17 let.

28 Listne uši (Aphididae) hranijo se s sokovi rastlin; se razmnožujejo s pomočjo partenogeneze; iz neoplojenega jajčeca se razvijejo mlade ličinke, navadno samice.

29 Hrošči (Coleoptera) Vir: hrošči; pridobljeno ;

30 Hrošči (Coleoptera) - značilnosti so zelo številčna in pestra skupina žuželk; prvi par kril spremenjen v trdne pokrovke, ki varujejo žival pred mehanskimi poškodbami; Letenje omogoča zadnji par kril; večina je plenilcev z močnimi čeljustmi; hrošči imajo popolno preobrazbo; največ vrst živi v tropskih pragozdovih.

31 Najbolj znane vrste hroščev brzci (Cicindelidae) in krešiči (Carabidae) so urni plenilci, ki le redko poletijo.; kozaki (Dytiscidae) in kolovrti (Gyrinidae) so plenilski vodni hrošči; potapniki (Hydrophilidae) so rastlinojedi ki so pri nas ogroženi; kratkokrilci (Staphylinidae) imajo kratke pokrovke in smrdljive žleze; krasniki (Buprestidae) so eni najlepših in največjih hroščev, katerih ličinke živijo v lesu in povzročajo škodo; rogači (Lucanidae) imajo velike čeljusti s katerimi se samci borijo za ozemlje in za samice.

32 Najbolj znane vrste hroščev govnači (Geotrupidae) katerih ličinke živijo na gnojnih svaljkih, ki jih starši oblikujejo z valjanjem po zemlji; majski hrošč (Melolontha melolontha) sodi med skarabeje (Scarabeidae), katerega ličinka (ogrc) se razvija pod zemljo štiri leta.; pokalice (Elateridae) imajo poseben podtrebušni trn s katerim se lahko poženejo v zrak; kresnice (Lampyridae) imajo svetilne organe; kozlički (Cerambycidae) imajo najdaljše tipalnice; lepenci (Chrysomelidae), so najbolj številčna skupina hroščev kamor sodi koloradski hrošč (Leptinotarsa decemlineata) in rilčkarji (Curculionidae), ki imajo sprednji del glave podaljšan v rilček.

33 Kožekrilci (Hymenoptera) Čebela (Apis mellifera) prinaša Tudi mravlje imajo v času rojenja krila Osje gnezdo cvetni prah v panj Vir: kožekrilci; pridobljeno ;

34 Kožekrilci (Hymenoptera) - razdelitev Med kožekrilce uvrščamo: čebele (Apoidea), čmrlje, ose (Vespidea), peščene ose (Sphecidae), mravlje (Formicoidea), najezdnike (Ichneumonidae), ose šiškarice (Cynipidae), lesne ose (Siricidae) ter še nekatere druge družine.

35 Kožekrilci-groba delitev 1. rastlinske ose (nimajo žela s strupeno žlezo); 2. prave ose; sem sodijo mravlje, ose, čmrlji, čebele, peščene ose in najezdniki; (v zadku posebno želo, ki je opremljeno s strupno žlezo).

36 Kožekrilci (Hymenoptera) - značilnosti najezdniki so parazitske ose, ki odlagajo jajčeca v, ali na telesa ličink drugih žuželk, posebej na gosenice metuljev. Samice imajo dolgo leglo ter poseben nitast izrastek, s katerim prebode telo ličinke in vanjo odloži jajčeca; imajo značilen par opnastih, skoraj usnjatih prozornih kril; imajo popolno preobrazbo; bube so navadno mehke in brezbarvne;

37 mnoge vrste pravih os in čebel so socialne žuželke in živijo v kolonijah; najbolj znana vrsta je domača čebela (Apis mellifera); čeljusti imajo preoblikovane v lizalo in se hranijo z nektarjem ter rastlinskimi sokovi; mravlje so podobno organizirane kot termiti in tudi pri njih šele spolno zrelim osebkom zrastejo krila; sršeni (Vespa crabro) in ose (rod Vespa) so plenilci.

38 Metulji (Lepidoptera) Odrasli metulji se večinoma Ličinka metulja niti najmanj ne spominja Številne vrste nočnih prehranjujejo z nektarjem. na odraslo žival. metuljev so običajno bolj varovalne barve, da so podnevi - v času mirovanja bolj neopazni za morebitne plenilce. Vir: metulji; pridobljeno ;

39 Metulji (Lepidoptera) - značilnosti od vseh žuželk so krila metuljev največja in najbolj pisana, pokrita so z drobnimi luskami, ki se prekrivajo kot strešniki; poznanih je več vrst, živijo po celem svetu, največ v tropskih območjih; zanje je značilna popolna preobrazba; ličinko metuljev imenujemo gosenica in na zadnjih členih zadka so posebni oprijemalni organi, ki opravljajo nalogo nog;

40 tipalnice metuljev številnih vrst so peresasto razrasle in so zelo občutljive na vonj; ustni organi metuljev so preoblikovani v dolgo, spiralasto zvito sesalo; prehranjujejo se s sokovi rastlin, nektarjem ali pa se kot odrasli osebki sploh ne hranijo; nekatere indonezijske vrste moljev se hranijo s krvjo vretenčarjev.

41 Metulji (Lepidoptera) - delitev nekateri delijo metulje na 'nočne' in 'dnevne', kar pa ni pravilno; znani evropski metulji: belini (Pieridae), lastovičarji (Papilionidae), pisančki (Nymphalidae), debeloglavci (Hesperiidae), modrini (Lycaenidae), sovke (Noctuidae), pravi molji (Tineidae), pedici (Geometridae), veščci (Sphingidae), zavijači (Pyraloidea), ovniči (Zygenidae), medvedki (Arctiidae), kokljice (Lasiocampidae) in številni drugi; mnoge vrste so ogrožene in zato zaščitene, predvsem tropske vrste metuljev; posledica pretiranega zbiranja za zbirke in zaradi uničevanja njihovega življenjskega prostora.

42 Dvokrilci (Diptera) Samica komarja sesa kri - hrano, ki je Domača muha (Musca domestica). Košeninar (Tipula paludosa) je bogata s hranilnimi snovmi za jajčeca. podoben velikemu komarju, meri do 25 mm. Vir: dvokrilci; pridobljeno ;

43 Dvokrilci (Diptera) - značilnosti od ostalih žuželk se ločijo po tem, da je pri njih zadnji par kril zakrnel. Ostala sta le betičasta izrastka (haltere), ki omogočata živalim kontrolo letenja in ustvarjata poseben brenčeč zvok; ustni organi so spremenjeni v lizalo ali sesalo; večina vrst se prehranjuje z rastlinskimi sokovi, nekateri so plenilci, mnogi pa sesajo kri.

44 Dvokrilci (Diptera) - predstavniki košeninarji (Tipulidae) so preprostejši dvokrilci, ki so podobni velikim, dolgonogim 'komarjem ; pravi komarji (Culicidae) in obadi (Tabanidae), ki kot golubaške mušice (Simuliidae) sesajo kri. muhe trepetavke (Syrphidae) lebdijo v zraku kot kolibriji, vendar so mnogo bolj spretne. Hranijo se s cvetnim nektarjem; muhe grabežnice (Asilidae) lovijo druge žuželke in jih s pikom usmrtijo, nato jih izsesajo (prebavijo zunaj telesa); zolji (Gasterophilidae) odlagajo jajčeca na sluznice domačih živali (nos in zadnjična odprtina), kjer se razvijejo ličinke imenovane žerke. Te parazitirajo v živali, dokler se ne zabubijo in padejo na tla;

45 prave muhe (Muscidae) so najbolj razširjene; vinske mušice (Drosophilidae), najbolj pogoste v človeških bivališčih. odrasle živali pogosto posedajo po živalskih iztrebkih s katerih sesajo raztopljene organske snovi ali sesajo kri na ranah različnih toplokrvnih živalih, pogosto prenašajo zajedalce in so povzročitelji različnih bolezni; posebaj nevarna sta muha ce-ce (Glossina palpalis); komar mrzličar (Anopheles maculipennis), ki v svoji slini gostita enoceličarje, ki parazitirajo človeka.

46 Ekološki pomen žuželk eden najpomembnejših členov v prehranjevalni verigi; uspeh in razvoj jim je omogočil trden zunanji oklep, sposobnost letenja in z zunanjo lupino obdana jajčeca, kar omogoča razmnoževanje tudi v suhih in mrzlih področjih ter številen zarod; prisotne so v vseh ekosistemih. Predstavljajo velik delež hrane za druge živali; po načinu prehranjevanja jih delimo na: plenilce, zajedavce, rastlinojedce in razkrojevalce;

47 pestrost oblik, barv in vedenjskih obrazcev je žuželke naredila precej izjemne in izstopajoče; nekatere vrste žuželk s pridom izkorišča tudi človek (čebele in sviloprejke), mnoge pa je človek opredelil za 'škodljive ; predvsem socialne žuželke, kot so termiti, mravlje, čebele in ose predstavljajo analogijo človeški družbi (mnogi strokovnjaki so s proučevanjem socialnih žuželk videli nekatere podobnosti s človeško družbo).

An Example of Classification

An Example of Classification Classification of Insects - Insects Orders (Older Students - 7th and up) Kingdom Animals Phylum Arthropoda Class Insecta Orders: Looking at 9 Orders of Insects: 1) Order Coleoptera Family Beetles 2) Order

More information

A working hypothesis of holometabolan relationships

A working hypothesis of holometabolan relationships The Origin of Complete Metamorphosis: Endopterygota (= Holometabola) Hexapoda 300 250 mya Crustacea? Myriapoda? Collembola Protura 85% Insecta = aquatic immatures (** Exopterygota ) Dicondylia Pterygota

More information

Miroslav REDNAK, Tina VOLK, Marjeta Pintar Kmetijski Inštitut Slovenije. Posvet: GOSPODARJENJE NA TRAVINJU LJUBLJANSKEGA BARJA IN HRIBOVITEGA ZALEDJA

Miroslav REDNAK, Tina VOLK, Marjeta Pintar Kmetijski Inštitut Slovenije. Posvet: GOSPODARJENJE NA TRAVINJU LJUBLJANSKEGA BARJA IN HRIBOVITEGA ZALEDJA GOSPODARNOST PRIREJE MLEKA NA POZNO KOŠENIH TRAVNIKIH LJUBLJANSKEGA BARJA V PRIMERJAVI Z OBIČAJNO KOŠNJO (Pripravljeno za: 12. POSVETOVANJE O PREHRANI DOMAČIH ŽIVALI ZADRAVČEVI-ERJAVČEVI ERJAVČEVI DNEVI

More information

Amber Arthropod Key. For most arthropods found in Baltic and Dominican Ambers and some others.

Amber Arthropod Key. For most arthropods found in Baltic and Dominican Ambers and some others. Amber Arthropod Key For most arthropods found in Baltic and Dominican Ambers and some others. Figure 108. Baltic amber pendant containing a spider (Araneae) and harvestman (Opiliones). Figure 108.

More information

.36 *Branchiura, Cephalocarida, Mystacocarida

.36 *Branchiura, Cephalocarida, Mystacocarida 595 595.32 *Branchiopoda.34 *Copepoda.35 *Cirripedia Including Anostraca, Cladocera, Conchostraca, Notostraca Including brine shrimps, clam shrimps, fairy shrimps, tadpole shrimps, water fleas Including

More information

Ecdysozoa:! Basic characteristics:! Symmetry? Development?! What is it named for?! Hormone involved?!

Ecdysozoa:! Basic characteristics:! Symmetry? Development?! What is it named for?! Hormone involved?! Ecdysozoa:! Basic characteristics:! Symmetry? Development?! What is it named for?! Hormone involved?! Also includes Nematoda and Tardigrada! Which one of these is not like the other?! Arthropoda:! Also

More information

TOKSOKARIAZA. Tatjana Lejko-Zupanc

TOKSOKARIAZA. Tatjana Lejko-Zupanc Zdrav Obzor 1990; 24: 267-272 267 TOKSOKARIAZA Tatjana Lejko-Zupanc UDKlUDC 616.993 TOXOCARIASIS DESKRIPTORJI: toksokariaza DESCRIPTORS: toxocariasis IZVLEČEK - Toksokariaza je pogosta zajedalska okužba.

More information

Mating of Myotis capaccinii (Bonaparte, 1827) and other interesting autumn bat observations in the cave Rivčja jama (central Slovenia)

Mating of Myotis capaccinii (Bonaparte, 1827) and other interesting autumn bat observations in the cave Rivčja jama (central Slovenia) Prejeto / Received: 14.11.2012 SHORT COMMUNICATION Sprejeto / Accepted: 30.5.2013 Mating of Myotis capaccinii (Bonaparte, 1827) and other interesting autumn bat observations in the cave Rivčja jama (central

More information

ENVIRONMENTAL ADAPTABILITY AND STABILITY FOR REPRODUCTION TRAITS OF LOCAL CHICKEN BREEDS ABSTRACT

ENVIRONMENTAL ADAPTABILITY AND STABILITY FOR REPRODUCTION TRAITS OF LOCAL CHICKEN BREEDS ABSTRACT Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 201 207. http://www.bfro.uni-lj.si/zoo/publikacije/zbornik/suplementi/index.htm Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek ENVIRONMENTAL

More information

COMPARATIVE STUDY ON THE BEHAVIOUR OF TWO GOOSE GENOTYPES SELECTED FOR CRAMMING DURING THE PRECONDITIONING FOR LAYING ABSTRACT

COMPARATIVE STUDY ON THE BEHAVIOUR OF TWO GOOSE GENOTYPES SELECTED FOR CRAMMING DURING THE PRECONDITIONING FOR LAYING ABSTRACT Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 215 219. http://www.bfro.uni-lj.si/zoo/publikacije/zbornik/suplementi/index.htm Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek COMPARATIVE

More information

ODNOS ČLOVEKA DO PSOV PASME ROTTWEILER

ODNOS ČLOVEKA DO PSOV PASME ROTTWEILER UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA ZOOTEHNIKO Daniela ŠAVLE ODNOS ČLOVEKA DO PSOV PASME ROTTWEILER DIPLOMSKO DELO Univerzitetni študij Domžale, 2014 UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA

More information

Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek

Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 73 79. http://www.bfro.uni-lj.si/zoo/publikacije/zbornik/suplementi/index.htm Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek THE INFLUENCE

More information

Subphylum Uniramia Class Insecta II. Orders Mallophaga, Anoplura, Thysanoptera, Hemiptera, Homoptera, Neuroptera and Coleoptera

Subphylum Uniramia Class Insecta II. Orders Mallophaga, Anoplura, Thysanoptera, Hemiptera, Homoptera, Neuroptera and Coleoptera Subphylum Uniramia Class Insecta II. Orders Mallophaga, Anoplura, Thysanoptera, Hemiptera, Homoptera, Neuroptera and Coleoptera Dave McShaffrey Biology Department Marietta College Fall, 2002 Tuesday, October

More information

Entognathous hexapods: Collembola, Protura, Diplura

Entognathous hexapods: Collembola, Protura, Diplura Exoskeleton vs. Endoskeleton: biomechanical trade-offs Other advantages of the exoskeleton.. The necessity of molting allows Complete Metamorphosis Hercules beetle (Dynastes hercules) strength of skeleton

More information

Diversity of the insects in the diet of edible nest swiftlets in oil palm plantations

Diversity of the insects in the diet of edible nest swiftlets in oil palm plantations Journal of Biodiversity and Environmental Sciences (JBES) ISSN: 2220-6663 (Print) 2222-3045 (Online) Vol. 8, No. 4, p. 39-48, 2016 http://www.innspub.net RESEARCH PAPER OPEN ACCESS Diversity of the insects

More information

POMEN IZDELAVE PRESOJE TVEGANJA ZA NARAVO ZARADI GOJITVE TUJERODNIH PTIC NA PRIMERU SIVEGA ŽAKOJA PSITTACUS ERITHACUS

POMEN IZDELAVE PRESOJE TVEGANJA ZA NARAVO ZARADI GOJITVE TUJERODNIH PTIC NA PRIMERU SIVEGA ŽAKOJA PSITTACUS ERITHACUS UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA ZOOTEHNIKO Igor PŠENIČNIK POMEN IZDELAVE PRESOJE TVEGANJA ZA NARAVO ZARADI GOJITVE TUJERODNIH PTIC NA PRIMERU SIVEGA ŽAKOJA PSITTACUS ERITHACUS MAGISTRSKO

More information

NEOPTERA = exopterygotes and Endopterygota. Plecoptera = Stoneflies (plectos = pleated; pteron = a wing) Blattodea = Cockroaches (blatta = cockroach)

NEOPTERA = exopterygotes and Endopterygota. Plecoptera = Stoneflies (plectos = pleated; pteron = a wing) Blattodea = Cockroaches (blatta = cockroach) NEOPTERA = exopterygotes and Endopterygota Plecoptera = Stoneflies (plectos = pleated; pteron = a wing) Wings fold over back =Neoptera Aquatic larvae Often used as bio-indicators for stream pollution =

More information

NEOPTERA = exopterygotes and Endopterygota. = outside and inside wings

NEOPTERA = exopterygotes and Endopterygota. = outside and inside wings NEOPTERA = exopterygotes and Endopterygota = outside and inside wings Plecoptera = Stoneflies (plectos = pleated; pteron = a wing) Metamorphosis = hemimetabolous Wings fold over back =Neoptera Aquatic

More information

The Ohio %h aturalist,

The Ohio %h aturalist, The Ohio %h aturalist, PUBLISHED BY The Biological Club of the Ohio State University* Volume XIV. MARCH, 94. No. 5. TABLE OF CONTENTS. DRAKE The Food of Rana Pipious Schrcber 257 STERKI Ohio Mollusca,

More information

Človeški bokavirus (HBoV) novi parvovirus

Človeški bokavirus (HBoV) novi parvovirus Človeški bokavirus (HBoV) novi parvovirus Human bocavirus (HBoV) new parvovirus Tina Uršič, Miroslav Petrovec Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani, Zaloška

More information

First record of a melanistic Italian Wall Lizard (Podarcis sicula) in Slovenia

First record of a melanistic Italian Wall Lizard (Podarcis sicula) in Slovenia First record of a melanistic Italian Wall Lizard (Podarcis sicula) in Slovenia Miha KROFEL Zavrh pri Borovnici 2, SI-1353 Borovnica, E-mail: mk_lynx@yahoo.co.uk Abstract. The article presents the discovery

More information

DOLOČANJE LASTNOSTI OSEBNOSTI MAČK S POMOČJO TESTOV OBNAŠANJA

DOLOČANJE LASTNOSTI OSEBNOSTI MAČK S POMOČJO TESTOV OBNAŠANJA UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA ZOOTEHNIKO Erika MARTINČIČ DOLOČANJE LASTNOSTI OSEBNOSTI MAČK S POMOČJO TESTOV OBNAŠANJA MAGISTRSKO DELO Magistrski študij 2. stopnja Ljubljana, 2016

More information

CHAPTER 3. INSECTA (Aquatic Insects)

CHAPTER 3. INSECTA (Aquatic Insects) Guide to Aquatic Invertebrate Families of Mongolia 2009 CHAPTER 3 (Aquatic Insects) Draft June 17, 2009 34 Chapter 3 3 SUBCLASS Aquatic Insects Aquatic insects are a very abundant and diverse group that

More information

International workshop for students: REVITALIZATION OF ABANDONED AGRICULTURAL LAND USING SUSTAINABLE FARMING METHOD AND ANIMAL HEALTH

International workshop for students: REVITALIZATION OF ABANDONED AGRICULTURAL LAND USING SUSTAINABLE FARMING METHOD AND ANIMAL HEALTH International workshop for students: REVITALIZATION OF ABANDONED AGRICULTURAL LAND USING SUSTAINABLE FARMING METHOD AND ANIMAL HEALTH 19 th 21 st June, 2014 University of Ljubljana, Veterinary Faculty

More information

Key 1 Key to Insects Orders

Key 1 Key to Insects Orders Key 1 Key to Insects Orders Notes: This key covers insect orders commonly and occasionally observed. However, it does not include all orders. Key #1 is similar, but easier, being limited to insect orders

More information

LYMSKA BOLEZEN Miha Likar*, Kristina Likar** UDK lymske bolezni

LYMSKA BOLEZEN Miha Likar*, Kristina Likar** UDK lymske bolezni 96 LYMSKA BOLEZEN Miha Likar*, Kristina Likar** UDK 616.986.5 Ime in značilnosti lymske bolezni so znani šele dobrih deset let. Po osamitvi povzročitelja - spirohete Borrelia burgdorferi - so več že znanih

More information

1. UPORABI AM, IS, ARE, HAVE, HAS. a. I got English today. b. Joe Sadie's brother. c. Lisa and Sadie best friends. d. He got a red mouse.

1. UPORABI AM, IS, ARE, HAVE, HAS. a. I got English today. b. Joe Sadie's brother. c. Lisa and Sadie best friends. d. He got a red mouse. 1. UPORABI AM, IS, ARE, HAVE, HAS. a. I got English today. b. Joe Sadie's brother. c. Lisa and Sadie best friends. d. He got a red mouse. e. They brothers. f. I your teacher. g. Our cat Fluffy got green

More information

FOOD OF THE STARLING IN CENTRAL NEW YORK STATE

FOOD OF THE STARLING IN CENTRAL NEW YORK STATE 176 THE WILSON BULLETIN September, 1939 FOOD OF THE STARLING IN CENTRAL NEW YORK STATE BY ALTON A. LINDSEY HE Starlings (Sturnus vulgar&) used in this study were collected T by the writer during the years

More information

CLOSTRIDIUM DIFFICILE, PSEVDOMEMBRA NOZNI KOLITIS IN DRISKA, POVEZANA Z JEMA NJEM ANTIBIOTIKOV

CLOSTRIDIUM DIFFICILE, PSEVDOMEMBRA NOZNI KOLITIS IN DRISKA, POVEZANA Z JEMA NJEM ANTIBIOTIKOV ZdravObzor1993; 27: 123-129 123 CLOSTRIDIUM DIFFICILE, PSEVDOMEMBRA NOZNI KOLITIS IN DRISKA, POVEZANA Z JEMA NJEM ANTIBIOTIKOV Tatjana Lejko-Zupanc UDKlUDC 615.33.035.2:616.348-002 DESKRIPTORJI: antibiotiki-škodljivi

More information

UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA BIOLOGIJO. Hubert POTOČNIK

UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA BIOLOGIJO. Hubert POTOČNIK UNIVERZA V LJUBLJANI BIOTEHNIŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA BIOLOGIJO Hubert POTOČNIK EKOLOŠKE ZNAČILNOSTI IN OGROŽENOST DIVJE MAČKE (Felis silvestris) V SLOVENIJI DOKTORSKA DISERTACIJA ECOLOGICAL CHARACTERISTICS

More information

CAC SLO IN SLO KLUBSKO PRVAŠTVO CAC SLO AND SLO CLUB CHAMPIONSHIP

CAC SLO IN SLO KLUBSKO PRVAŠTVO CAC SLO AND SLO CLUB CHAMPIONSHIP 10. SPECIALNA RAZSTAVA ZA BRITANSKE OVČARSKE PASME Dolgodlaki in kratkodlaki škotski ovčar, Bobtail, Borderski ovčar, Bradati škotski ovčar, Šetlandski ovčar, Valižanski ovčar Pembroke in Cardigan 10th

More information

Lebrón n School Site near Río R Valenciano in Juncos P.R.

Lebrón n School Site near Río R Valenciano in Juncos P.R. Invertebrate and Small Fauna Survey at Alfonso Díaz D Lebrón n School Site near Río R Valenciano in Juncos P.R. Valery K. Masa De León Anette J. Otero González Ashleyanne P. Masa De León Abstract Identification

More information

FOOD OF NESTLING NORTHWESTERN CROWS

FOOD OF NESTLING NORTHWESTERN CROWS Wilson Bull., 0(4), 998, pp. 48-488 FOOD OF NESTLING NORTHWESTERN CROWS N. A. M. VERBEEK ABSTRACT-Northwestern Crows (Corvus cuurinus) are typically associated with intertidal beaches where they search

More information

5 October 2005 Volume XIII No. 10

5 October 2005 Volume XIII No. 10 5 October 2005 Volume XIII No. 10 The Mississippi State Fair is in full swing and the 4-H Village is in operation in the Trade Mart on the Fair Grounds in Jackson. We had 25 collections submitted for display.

More information

DIPTERA - CECIDOMYIIDAE, TRYPETIDAE, TACHINIDAE, AGROMYZIIDAE. Head is often hemispherical and attached to the thorax by a slender neck.

DIPTERA - CECIDOMYIIDAE, TRYPETIDAE, TACHINIDAE, AGROMYZIIDAE. Head is often hemispherical and attached to the thorax by a slender neck. DIPTERA DIPTERA - CECIDOMYIIDAE, TRYPETIDAE, TACHINIDAE, AGROMYZIIDAE. Etymology Common names : Di-two; ptera-wing : True flies, Mosquitoes, Gnats, Midges, Characters They are small to medium sized, soft

More information

LJUBLJANA, MAY 1995 Vol. 3, No. 1:37-41

LJUBLJANA, MAY 1995 Vol. 3, No. 1:37-41 Slovenian Entomological Society, download unter www.biologiezentrum.at LJUBLJANA, MAY 1995 Vol. 3, No. 1:37-41 PARTIAL GENERIC REVISION OF THE BEE TRIBE OSMIINI (HYMENOPTERA: MEGACHILIDAE) Andrej GOGALA

More information

XI. Subphylum Uniramia 2011 A. Characteristics 1. One pair of antennae 2. Appendages single branched B. Class Insecta 1. Adult characteristics a.

XI. Subphylum Uniramia 2011 A. Characteristics 1. One pair of antennae 2. Appendages single branched B. Class Insecta 1. Adult characteristics a. XI. Subphylum Uniramia 2011 A. Characteristics 1. One pair of antennae 2. Appendages single branched B. Class Insecta 1. Adult characteristics a. Three tagmata: head, thorax, & abdomen b. Four pairs of

More information

Common Characteristics

Common Characteristics 1 The Membrane (Hymenoptera) Ants, Bees, and Wasps -2 pairs of clear, membranous wings -Compound eyes -Sponge-like, sucking or biting moutparts -Long legs -Stinger 2 The Two (Diptera) Flies, Mosquitos,

More information

RISK ASSESSMENT OF POLLUTANTS ALONG FOOD CHAIN OF CARETTA CARETTA

RISK ASSESSMENT OF POLLUTANTS ALONG FOOD CHAIN OF CARETTA CARETTA VARSTVO NARAVE, 22 (2009) 157 165 RISK ASSESSMENT OF POLLUTANTS ALONG FOOD CHAIN OF CARETTA CARETTA OCENA TVEGANJA KOPIČENJA ONESNAŽEVALCEV V PREHRANJEVALNI VERIGI GLAVATE KARETE (CARETTA CARETTA) Annalisa

More information

Teacher Field Activity Supplement and Insect Fact Sheet for Introduction to Adult Insects and Their Adaptations

Teacher Field Activity Supplement and Insect Fact Sheet for Introduction to Adult Insects and Their Adaptations Teacher Field Activity Supplement and Insect Fact Sheet for Introduction to Adult Insects and Their Adaptations How to make a kill jar Soak cotton ball in nailpolish with acetate, remove excess liquid,

More information

BUSTOPHER JONES/GUS AUDITION PACKET

BUSTOPHER JONES/GUS AUDITION PACKET BUSTOPHER JONES/ AUDITION PACKET CATS - Vocal Score BUSTOPHER JONES Music by Andrew Lloyd Webber Text by T.S. Eliot Voice Pompously BUSTOPHER JONES A My vis its are oc ca sion al to the sen ior ed u ca

More information

NON ROAD HUMAN INFLUENCE UPON ROAD MORTALITY ON THREE SECONDARY ROADS IN THE VÂLSAN RIVER PROTECTED AREA, ROMANIA

NON ROAD HUMAN INFLUENCE UPON ROAD MORTALITY ON THREE SECONDARY ROADS IN THE VÂLSAN RIVER PROTECTED AREA, ROMANIA Muzeul Olteniei Craiova. Oltenia. Studii şi comunicări. Ştiinţele Naturii. Tom. 32, No. 2/2016 ISSN 1454-6914 NON ROAD HUMAN INFLUENCE UPON ROAD MORTALITY ON THREE SECONDARY ROADS IN THE VÂLSAN RIVER PROTECTED

More information

NAVODILA ZA OCENJEVANJE

NAVODILA ZA OCENJEVANJE *M04224124* JESENSKI ROK ANGLE[^INA NAVODILA ZA OCENJEVANJE Torek, 31. avgust 2004 SPLOŠNA MATURA RIC 2004 2 M042-241-2-4 Izpitna pola 1 A: BRALNO RAZUMEVANJE OSNOVNA IN VIŠJA RAVEN Pravilni odgovori se

More information

FFA Agronomy Insect Identification Practicum Study Guide

FFA Agronomy Insect Identification Practicum Study Guide FFA Agronomy Insect Identification Practicum Study Guide Wyoming 2015 6March2015 Prepared by Scott Schell Assistant Extension Entomologist sschell@uwyo.edu Important Information About this Guide: The information

More information

4-H Entomology Study Materials March 2010 version 1.1. Guide to Insect and Non-Insect Arthropods. I. Insect Orders

4-H Entomology Study Materials March 2010 version 1.1. Guide to Insect and Non-Insect Arthropods. I. Insect Orders 4-H Entomology Study Materials March 2010 version 1.1 Guide to Insect and Non-Insect Arthropods I. Insect Orders Phylum Arthropoda, Subphylum Hexapoda, Class Insecta Insect Characteristics Most adult insects

More information

Identification of Beetles (Coleoptera)

Identification of Beetles (Coleoptera) 2003 Identification of Beetles (Coleoptera) Notes: There have been many name changes within the Order Coleoptera. Numerous families have been split, and some have been combined. Familys names listed here

More information

Tuatara (Sphenodon punctatus) feeding ecology in the presence of kiore (Rattus exulans)

Tuatara (Sphenodon punctatus) feeding ecology in the presence of kiore (Rattus exulans) New Zealand Journal of Zoology ISSN: 31-4223 (Print) 1175-8821 (Online) Journal homepage: http://www.tandfonline.com/loi/tnzz2 Tuatara (Sphenodon punctatus) feeding ecology in the presence of kiore (Rattus

More information

NA METICILIN ODPORNI STAPHYLOCOCCUS AUREUS (MRSA): KAKO PREPREČITI NJEGOVO ŠIRJENJE V BOLNIŠNICAH IN AMBULANTAH

NA METICILIN ODPORNI STAPHYLOCOCCUS AUREUS (MRSA): KAKO PREPREČITI NJEGOVO ŠIRJENJE V BOLNIŠNICAH IN AMBULANTAH Obzor Zdr N 2001; 35: 81-7 81 NA METICILIN ODPORNI STAPHYLOCOCCUS AUREUS (MRSA): KAKO PREPREČITI NJEGOVO ŠIRJENJE V BOLNIŠNICAH IN AMBULANTAH METHICILLIN-RESISTANT STAPHYLOCOCCUS AUREUS (MRS A) - THE PREVENTION

More information

Food habits of the western whiptail lizard (Cnemidophorus tigris) in southeastern New Mexico

Food habits of the western whiptail lizard (Cnemidophorus tigris) in southeastern New Mexico Great Basin Naturalist Volume 45 Number 3 Article 17 7-31-1985 Food habits of the western whiptail lizard (Cnemidophorus tigris) in southeastern New Mexico Troy L. Best University of New Mexico, Albuquerque,

More information

Aquatic Macroinvertebrates

Aquatic Macroinvertebrates Aquatic Macroinvertebrates Brazoria NWR (Big Slough and Crosstrails Pond) Nov. 2015 - Nov. 2016 Photos by Pete and Peggy Romfh SCUD (SIDE-SWIMMERS) Arthropoda, Sub-Phylum Crustacea, Class Malacostraca,

More information

Immature Insects 2017

Immature Insects 2017 Immature Insects 2017 Crowned Slug Isa textual (Herrich-Schaeffer) Lepidoptera: Limacodidae Colin O Neil Immature Insects 2017 Polyphemus Moth Antheraea polyphemus (Cramer) Lepidoptera: Saturniidae Photo:

More information

Muzeul Olteniei Craiova. Oltenia. Studii şi comunicări. Ştiinţele Naturii. Tom. 30, No. 2/2014 ISSN

Muzeul Olteniei Craiova. Oltenia. Studii şi comunicări. Ştiinţele Naturii. Tom. 30, No. 2/2014 ISSN RESEARCHES ABOUT THE BIOLOGY AND THE ECOLOGY OF THE SPECIES Phoenicurus ochruros gibraltariensis (Gmelin, 1789) IN THE AREA OF TINCA VILLAGE (BIHOR COUNTY, ROMANIA) ILIE Aurelian Leonardo, MARINESCU Mariana

More information

STAPHYLOCOCCUS AUREUS - DO WE REALLY HAVE TO LIVE WITH IT?

STAPHYLOCOCCUS AUREUS - DO WE REALLY HAVE TO LIVE WITH IT? Slov Vet Res 2006; 43 (1): 41-6 UDC 579.62:618.19-002:615.33:636.2 Review article STAPHYLOCOCCUS AUREUS - DO WE REALLY HAVE TO LIVE WITH IT? Andrej Pengov Address of author: Institute for Microbiology

More information

Phylum Arthropoda. Chapter 13 Part 2 of 3

Phylum Arthropoda. Chapter 13 Part 2 of 3 Phylum Arthropoda Chapter 13 Part 2 of 3 Phylum Arthropoda: Jointed feet General Characteristics: Exoskeleton made of chitin present and must be molted when out grown, segmented body, Jointed appendages

More information

Insects gut bacterial diversity determined by host environmental habitat, diet,

Insects gut bacterial diversity determined by host environmental habitat, diet, Figures and Tables for Supplementary Material Insects gut bacterial diversity determined by host environmental habitat, diet, developmental stage and phylogeny Ji-Hyun Yun, Seong Woon Roh, Tae Woong Whon,

More information

Besede iz drugih slovanskih jezikov v slovenščini

Besede iz drugih slovanskih jezikov v slovenščini Simona Klemenčič Filozofska fakulteta, Ljubljana UDK 811.163.6 373.45=16 Besede iz drugih slovanskih jezikov v slovenščini V članku so zbrane nekatere bolj pogoste besede, ki jih je slovenščina prevzela

More information

SOUTHEASTERN ASIA: OVERVIEW. Regional Taxonomic Inventory Taxa and stages consumed. Coleoptera

SOUTHEASTERN ASIA: OVERVIEW. Regional Taxonomic Inventory Taxa and stages consumed. Coleoptera 1 of 5 9/20/2012 2:05 PM Chapter 23 (Incomplete) SOUTHEASTERN ASIA: OVERVIEW [Text yet to be written] Regional Taxonomic Inventory Taxa and stages consumed Countries Coleoptera Beetles/beetle grubs Buprestidae

More information

Question. Introduction. Insect Orders. Objectives. Classification Review Diagram. How do you... tell the difference between a beetle and a bee?

Question. Introduction. Insect Orders. Objectives. Classification Review Diagram. How do you... tell the difference between a beetle and a bee? Insect Orders Objectives After you have completed this unit you should know for each order: its common name, order name, and meaning of the order name its development or metamorphosis 3-4 facts regarding

More information

*N * ANGLEŠČINA NAVODILA ZA VREDNOTENJE. obdobje NAKNADNI ROK 3. Ponedeljek, 3. junij Državni izpitni center

*N * ANGLEŠČINA NAVODILA ZA VREDNOTENJE. obdobje NAKNADNI ROK 3. Ponedeljek, 3. junij Državni izpitni center Državni izpitni center *N13224132* NAKNADNI ROK 3. obdobje ANGLEŠČINA Ponedeljek, 3. junij 2013 NAVODILA ZA VREDNOTENJE NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA ob koncu 3. obdobja RIC 2013 2 N132-241-3-2 UVODNA

More information

Zaviranje mikrobne rasti

Zaviranje mikrobne rasti Zaviranje mikrobne rasti učinkovitost Metode zmanjševanja števila mikrobov delimo glede na njihovo agresivnost in učinkovitost. Dekontaminacija Dezinfekcija Kemikalije za dezinfekcijo Antiseptiki Sterilizacija

More information

1Uvod ZDRAVLJENJE INFEKCIJSKE DRISKE. TREATmENT OF INFECTIOUS DIARRhOEA

1Uvod ZDRAVLJENJE INFEKCIJSKE DRISKE. TREATmENT OF INFECTIOUS DIARRhOEA ZDRAVLJENJE INFEKCIJSKE DRISKE TREATmENT OF INFECTIOUS DIARRhOEA AVTOR / AUThOR: doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, dr. med. Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, Univerzitetni klinični center

More information

MORPHOLOGY OF INSECT MOUTHPARTS Erik Smith

MORPHOLOGY OF INSECT MOUTHPARTS Erik Smith MORPHOLOGY OF INSECT MOUTHPARTS Erik Smith Why should we study mouthparts? Insects are incredibly diverse organisms, and they fill a variety of niches in their respective ecosystems. Each species is perfectly

More information

RECOMMENDED INSECT CLASSIFICATION FOR UGA ENTOMOLOGY CLASSES (2016)

RECOMMENDED INSECT CLASSIFICATION FOR UGA ENTOMOLOGY CLASSES (2016) RECOMMENDED INSECT CLASSIFICATION FOR UGA ENTOMOLOGY CLASSES (2016) In an effort to standardize the hexapod classification systems being taught to our students by our faculty in multiple courses across

More information

1Uvod. DILEmE PRI UPORABI ANTIBIOTIKOV KLINIČNI PRImERI. DILEmmAS IN ANTIBIOTIC TREATmENT CLINICAL CASES

1Uvod. DILEmE PRI UPORABI ANTIBIOTIKOV KLINIČNI PRImERI. DILEmmAS IN ANTIBIOTIC TREATmENT CLINICAL CASES DILEmE PRI UPORABI ANTIBIOTIKOV KLINIČNI PRImERI DILEmmAS IN ANTIBIOTIC TREATmENT CLINICAL CASES AVTOR / AUThOR: Tanja Tomšič mag.farm.spec. POVZETEK Antibiotiki so zelo široko uporabljana zdravila in

More information

Nature Club. Insect Guide. Make new friends while getting to know your human, plant and animal neighbours!

Nature Club. Insect Guide. Make new friends while getting to know your human, plant and animal neighbours! Nature Club Insect Guide Make new friends while getting to know your human, plant and animal neighbours! We share our world with so many cool critters! Can you identify them? Use this guide as you search

More information

DODATEK I POVZETEK GLAVNIH ZNAČILNOSTI ZDRAVILA

DODATEK I POVZETEK GLAVNIH ZNAČILNOSTI ZDRAVILA DODATEK I POVZETEK GLAVNIH ZNAČILNOSTI ZDRAVILA 1 1. IME ZDRAVILA ZA UPORABO V VETERINARSKI MEDICINI Panacur AquaSol 200 mg/ml peroralna suspenzija za uporabo v pitni vodi za prašiče 2. KAKOVOSTNA IN KOLIČINSKA

More information

INSECT ID CONTEST SPECIMEN STUDY LIST State and County Fairs Superintendent Jim Kalisch, Department of Entomology, University of Nebraska-Lincoln

INSECT ID CONTEST SPECIMEN STUDY LIST State and County Fairs Superintendent Jim Kalisch, Department of Entomology, University of Nebraska-Lincoln BLATTODEA Cockroaches German Cockroach Blattella germanica BLATTODEA Cockroaches Oriental Cockroach Blatta orientalis BLATTODEA Cockroaches Pennsylvania Wood Cockroach Parcoblatta pennsylvanica Colorado

More information

Evolutionary Relationships Among the Atelocerata (Labiata)

Evolutionary Relationships Among the Atelocerata (Labiata) Evolutionary Relationships Among the Atelocerata (Labiata) In the previous lecture we concluded that the Phylum Arthropoda is a monophyletic group. This group is supported by a number of synapomorphies

More information

Kako izboljšati predpisovanje protimikrobnih zdravil v ambulanti

Kako izboljšati predpisovanje protimikrobnih zdravil v ambulanti Kako izboljšati predpisovanje protimikrobnih zdravil v ambulanti BBeović 17.5. 1 Ali imate vtis 1. Posebno veliko časa mi vzame prepričevanje bolnika, da antibiotikov ne potrebuje 2. Bolniki so danes kar

More information

Lik psa v zbirki Glasovi: Mitološki pes *

Lik psa v zbirki Glasovi: Mitološki pes * Lik psa v zbirki Glasovi: Mitološki pes * Tanja Kovačič The dog is not merely an interesting subject in the Slovenian tradition, but is known to all civilizations. The mythical dog usually acts as a companion

More information

Keywords: 8CH/Alps/distribution/Eurasian lynx/lynx/lynx lynx/presence/status/trend

Keywords: 8CH/Alps/distribution/Eurasian lynx/lynx/lynx lynx/presence/status/trend Zimmermann, F., Molinari-Jobin, A., Ryser, A., Breitenmoser-Würsten, Ch., Pesenti, E., and Breitenmoser, U. (2011). Status and distribution of the lynx (Lynx lynx) in the Swiss Alps 2005-2009. Acta Biologica

More information

/ h Lipica kobilarna / Lipica stud farm

/ h Lipica kobilarna / Lipica stud farm 15. SPECIALNA RAZSTAVA ZA BRITANSKE OVČARSKE PASME Dolgodlaki in kratkodlaki škotski ovčar, Staro angleški ovčar, Borderski ovčar, Bradati škotski ovčar, Šetlandski ovčar, Valižanski ovčar Pembroke in

More information

The food of the Giant Toad Bufo asper MRS P. Y. BERRY

The food of the Giant Toad Bufo asper MRS P. Y. BERRY Zool. J. Linn. SOC., 49, pp. 6168. With 2 figures May 1970 The food of the Giant Toad Bufo asper MRS P. Y. BERRY School of Biological Sciences, University of Malaya, Kuala Lumpur, Malaysia Accepted for

More information

So Many Insects! Part 1 Worksheet

So Many Insects! Part 1 Worksheet Name Date So Many Insects! Part 1 Worksheet 1. Did you know that scientists predict there are anywhere from 6 to 10 million different species of insects around the world? Who knew there were so many insects?

More information

OPTIMIZACIJA ZALOG IN PLANIRANJA PROIZVODNJE V KRKI, D.D.

OPTIMIZACIJA ZALOG IN PLANIRANJA PROIZVODNJE V KRKI, D.D. UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA ORGANIZACIJSKE VEDE Smer: Organizacija in management delovnih procesov OPTIMIZACIJA ZALOG IN PLANIRANJA PROIZVODNJE V KRKI, D.D. Mentor: izr. prof. dr. Anton Čižman Kandidatka:

More information

INSECT ID CONTEST SPECIMEN STUDY LIST State and County Fairs Superintendent Jim Kalisch, Department of Entomology, University of Nebraska-Lincoln

INSECT ID CONTEST SPECIMEN STUDY LIST State and County Fairs Superintendent Jim Kalisch, Department of Entomology, University of Nebraska-Lincoln BLATTODEA Cockroaches German Cockroach Blattella germanica Oriental Cockroach Blatta orientalis Pennsylvania Wood Cockroach Parcoblatta pennsylvanica COLEOPTERA Beetles Colorado Potato Beetle Leptinotarsa

More information

TOPIC: INSECTS CLASS: SENIOR TWO, TERM 1 Aim: To study about the common insects LEARNING OUTCOMES

TOPIC: INSECTS CLASS: SENIOR TWO, TERM 1 Aim: To study about the common insects LEARNING OUTCOMES TOPIC: INSECTS CLASS: SENIOR TWO, TERM 1 Aim: To study about the common insects LEARNING OUTCOMES In this unit, you will learn about, the general characteristics of insects main characteristics common

More information

Acta entomologica serbica, 1999, 4 (1/2): UDC (495)

Acta entomologica serbica, 1999, 4 (1/2): UDC (495) Acta entomologica serbica, 1999, 4 (1/2): 57-61 UDC 595.76 (495) DESCRIPTION OF A NEW SPECIES OF THE GENUS AGATHIDIUM PANZER, 1797 FROM GREECE (COLEOPTERA, LEIODIDAE, AGATHIDIINI) M. STEVANOVI} 1 AND D.

More information

A NEVER ENDING STORY MASTITIS

A NEVER ENDING STORY MASTITIS A NEVER ENDING STORY MASTITIS DIAGNOSTIČNE PREISKAVE CITOLOŠKE METODE: Mikroskopsko štetje levkocitov v razmazu mleka(prescott- Breed) Preizkus z mastitis reagensom npr. California mastitis test Elektronsko

More information

A contribution to the knowledge of the trophic spectrum of three lacertid lizards from Bulgaria

A contribution to the knowledge of the trophic spectrum of three lacertid lizards from Bulgaria Ivelin Mollov Slaveya Petrova A contribution to the knowledge of the trophic spectrum of three lacertid lizards from Bulgaria Authors address: Department of Ecology and Environmental Conservation, Faculty

More information

IDENTIFICATION OF INSECTS

IDENTIFICATION OF INSECTS IDENTIFICATION OF INSECTS Identification key of orders and main families rev 2.2-12 February 2017 first publication 2008 Alessandro Strano 1 PREFACE In memory of prof Ezio Sgrò, my dear friend and teacher

More information

INDICATORS OF BIOLOGICAL VALUE OF THE PHEASANT MEAT ORIGINATED FROM NATURAL AND CONTROLLED BREEDING ABSTRACT

INDICATORS OF BIOLOGICAL VALUE OF THE PHEASANT MEAT ORIGINATED FROM NATURAL AND CONTROLLED BREEDING ABSTRACT Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 87 91. http://www.bfro.uni-lj.si/zoo/publikacije/zbornik/suplementi/index.htm Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek INDICATORS

More information

Table 1: Insect samples submitted to the Insect Diagnostic Laboratory from January 1 to June 30, 1999.

Table 1: Insect samples submitted to the Insect Diagnostic Laboratory from January 1 to June 30, 1999. Summary of Insect Diagnostic Services From January to June 1999 Robert Bowling (Extension Entomology Diagnostician) Dr. Donald Mock (Medical and Veterinary Extension Entomology Specialist) The Insect Diagnostic

More information

Guide for identification of food items in droppings and regurgitated samples of birds

Guide for identification of food items in droppings and regurgitated samples of birds Guide for identification of food items in droppings and regurgitated samples of birds Katerina Tvardikova Jana Sykorova 2011 Introduction Emetics causing regurgitation of stomach contents, can be useds

More information

Appendix E: Arthropods

Appendix E: Arthropods Appendix E: Arthropods The arthropods are animals that have an exoskeleton and jointed legs. They are by far the most numerous life form on Earth, both in the number of species and in the number of individuals.

More information

ROACHES (แมลงสาบ) # Active and nocturnal insects. # Produce a characteristic offensive adour (scent gland) # Discharge feces & vomit along the way

ROACHES (แมลงสาบ) # Active and nocturnal insects. # Produce a characteristic offensive adour (scent gland) # Discharge feces & vomit along the way ROACHES (แมลงสาบ) # Active and nocturnal insects # Produce a characteristic offensive adour (scent gland) # Discharge feces & vomit along the way # Potential mechanical vectors of pathogens 1 Class Insecta

More information

Short Note Additional Reports on the Breeding Ecology of Chabert s Vanga Leptopterus chabert and Red-tailed Vanga Calicalicus madagascariensis

Short Note Additional Reports on the Breeding Ecology of Chabert s Vanga Leptopterus chabert and Red-tailed Vanga Calicalicus madagascariensis J. Yamashina Inst. Breeding Ornithol. 45: Ecology 53 58, of Chabert s 2013 and Red-tailed Vangas Yamashina Institute for Ornithology 53 Short Note Additional Reports on the Breeding Ecology of Chabert

More information

The Phylogeny of the Extant Hexapod Orders

The Phylogeny of the Extant Hexapod Orders Cladistics 17, 113 169 (2001) doi:10.1006/clad.2000.0147, available online at http://www.idealibrary.com on The Phylogeny of the Extant Hexapod Orders Ward C. Wheeler,* Michael Whiting, Quentin D. Wheeler,

More information

FFA CONTEST INSECT DESCRIPTIONS

FFA CONTEST INSECT DESCRIPTIONS FFA CONTEST INSECT DESCRIPTIONS NOTE: Notice that the words "usually, typically, often", etc. are used in many of the descriptions. That means with any insect (or group of insects), there will be specimens

More information

PROTIMIKROBNA ZDRAVILA V

PROTIMIKROBNA ZDRAVILA V PROTIMIKROBNA ZDRAVILA V NOSEČNOSTI Petra Bogovič Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana 9. junij, 2017 Uvod Uporaba zdravil v nosečnosti koristi in tveganja za nosečnico in plod

More information

/ h

/ h 14. SPECIALNA RAZSTAVA ZA BRITANSKE OVČARSKE PASME Dolgodlaki in kratkodlaki škotski ovčar, Staro angleški ovčar, Borderski ovčar, Bradati škotski ovčar, Šetlandski ovčar, Valižanski ovčar Pembroke in

More information

SOLVING THE PROBLEMS OF ABANDONED DOGS IN SLOVENIA * Urška MARKELJ a) and Ivan ŠTUHEC b) ABSTRACT

SOLVING THE PROBLEMS OF ABANDONED DOGS IN SLOVENIA * Urška MARKELJ a) and Ivan ŠTUHEC b) ABSTRACT Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 239 244. http://www.bfro.uni-lj.si/zoo/publikacije/zbornik/suplementi/index.htm Original scientific article Izvirni znanstveni prispevek SOLVING THE

More information

Ocena tveganja za zdravje potrošnikov zaradi izpostavljenosti ostankom zdravil za uporabo v veterinarski medicini v medu in satju

Ocena tveganja za zdravje potrošnikov zaradi izpostavljenosti ostankom zdravil za uporabo v veterinarski medicini v medu in satju Ocena tveganja za zdravje potrošnikov zaradi izpostavljenosti ostankom zdravil za uporabo v veterinarski medicini v medu in satju Naročnik: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Uprava RS za

More information

6. LIKARJEV SIMPOZIJ: BOLNIŠNIČNE OKUŽBE, PROBLEMATIKA ODPORNIH BAKTERIJ

6. LIKARJEV SIMPOZIJ: BOLNIŠNIČNE OKUŽBE, PROBLEMATIKA ODPORNIH BAKTERIJ 6. LIKARJEV SIMPOZIJ: BOLNIŠNIČNE OKUŽBE, PROBLEMATIKA ODPORNIH BAKTERIJ Sekcija za klinično mikrobiologijo in bolnišnične okužbe Slovenskega zdravniškega društva Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo

More information

The Insect Collector s Guide. Entomological Society of Alberta

The Insect Collector s Guide. Entomological Society of Alberta The Insect Collector s Guide Entomological Society of Alberta R.D. McMullen (1965) T.J. Lysyk (1995, revision) This publication can be found on-line at www.biology.ualberta.ca/courses.hp/esa/esa.htm INTRODUCTION

More information

Keywords: Frequency, forensic insects, Chrysomya albiceps, Canis lupus familiaris, Lepus cuniculus, carcass, postmortem interval (PMI)

Keywords: Frequency, forensic insects, Chrysomya albiceps, Canis lupus familiaris, Lepus cuniculus, carcass, postmortem interval (PMI) International Journal of Entomology Research ISSN: 2455-4758; Impact Factor: RJIF 5.24 www.entomologyjournals.com Volume 2; Issue 4; July 2017; Page No. 04-08 Frequency of forensic insects on dog and rabbit

More information

A Key to Identify Insect Orders in Michigan

A Key to Identify Insect Orders in Michigan I A Key to Identify Insect Orders in Michigan by Charlotte Dotson Mary- Jo Germain Amanda McCreless Renee Millard Sara Mitchell This is a dichotomous key developed to help you identify different insect

More information

The Benefit of Studying Ecosystems at Namibian Airports Morgan Hauptfleisch, Dirk Bockmühl, Christa D Alton and Nico Avenant

The Benefit of Studying Ecosystems at Namibian Airports Morgan Hauptfleisch, Dirk Bockmühl, Christa D Alton and Nico Avenant The Benefit of Studying Ecosystems at Namibian Airports Morgan Hauptfleisch, Dirk Bockmühl, Christa D Alton and Nico Avenant Department of Agriculture & Natural Resources Sciences, Polytechnic of Namibia

More information

Nyctereutes procyonoides viverrinus in a

Nyctereutes procyonoides viverrinus in a J. Mamm. Soc. Japan 19 (1) : 1-8 June 1994 Food Habits of the Raccoon Dog Nyctereutes procyonoides viverrinus in a Mountainous Area of Japan Hiroshi SASAKI and Midori KAWABATA* Department of Biology, Faculty

More information

MICROBIOLOGICAL 5-PLATE SCREENING METHOD FOR DETECTION OF TETRACYCLINES, AMINOGLYCOSIDES, CEPHALOSPORINS AND MACROLIDES IN MILK

MICROBIOLOGICAL 5-PLATE SCREENING METHOD FOR DETECTION OF TETRACYCLINES, AMINOGLYCOSIDES, CEPHALOSPORINS AND MACROLIDES IN MILK Slov Vet Res 2006; 43 (4): 161-8 UDC 614:35-579.67:615.33:637.12 Original Research Paper MICROBIOLOGICAL 5-PLATE SCREENING METHOD FOR DETECTION OF TETRACYCLINES, AMINOGLYCOSIDES, CEPHALOSPORINS AND MACROLIDES

More information